اخبار خودرو

وضعیت خودروسازان آلمانی در میان آتش جنگ تجاری آمریکا و چین

این روزها چین و ایالات متحده با خط و نشان کشیدن‌‌های پیوسته آرامش بازار جهانی را به هم ریخته‌اند و این‌طور که مشخص شده این جنگ تجاری در همین ابتدای کار یک قربانی دیگر نیز پیدا کرده است: خودروسازی آلمان. چنان‌که مشخص شده کمپانی‌های دایملر و ب‌ام‌و نیز در کنار کشاورزان آمریکایی، سازندگان پنل‌های خورشیدی در چین و تولیدکنندگان فولاد، جزو اولین تلفات آشکار این جنگ تجاری تلخ جهانی هستند که از دهه ۱۹۳۰ تاکنون، دنیا نمونه‌اش را ندیده است. در حالی‌که اکثر اقتصاددانان بر این باورند که این جنگ تعرفه‌ها میان دو اقتصاد بزرگ جهان، رشد جهانی را از خط خارج نخواهد کرد و حتی در صورتی که ترامپ ۴۵۰میلیارددلار تعرفه نیز روی واردات از چین اعمال کند، تاثیر چندانی را بر اقتصاد جهانی شاهد نخواهیم بود، اما این‌طور که به نظر می‌رسد صنایع فردی همچون کشاورزی، صنعت خودرو و فناوری از این جنگ به شدت لطمه خواهند دید.

زیر تیغ تعرفه‌
دایملر روز چهارشنبه پیش‌بینی قبلی خود درمورد سودآوری در سال ۲۰۱۸ را کاهش داد و کمپانی ب‌ام‌و هم که کارخانه اسپارتنبرگ آن واقع در کارولینای جنوبی بزرگترین صادرکننده خودرو از ایالات متحده به شمار می‌رود، اعلام کرد که به خاطر تهدید‌های این جنگ تجاری به دنبال «گزینه‌های راهبردی» است. اولین تاثیر قطعی آغاز این جنگ تجاری از ششم ژوئیه (۱۵ تیر) مشخص خواهد شد، یعنی تاریخی که ترامپ تهدید کرده نخستین سری از تعرفه‌ها که برای ۵۰میلیارددلار کالای وارداتی از چین در نظر گرفته‌شده، اعمال خواهد شد. دولت پکن نیز قول داده که در صورت اعمال این تعرفه‌ها، اقدامات مشابهی را انجام دهد و ترامپ در عوض تهدید کرده که در این صورت تعرفه‌ها را تا میزان ۴۵۰میلیارد دلار بر کالاهای وارداتی چین افزایش خواهد داد که این رقم تقریبا معادل ارزش کل واردات ایالات‌متحده (۵۰۰ میلیارد دلار)‌ از دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین است. به نظر می‌رسد این جنگ تجاری میان ایالات متحده، که در باتلاق رویارویی با هم‌پیمانانش در اروپا و آمریکای شمالی و همچنین مسائل مربوط به مهاجرات و سیاست‌های خارجی گیر افتاده و چین که ابرقدرت اقتصادی و نظامی نوظهور جهان به شمار می‌رود، تمام جهان را به دو جبهه تقسیم کرده است. گائو فنگ، سخنگوی وزرات بازرگانی چین روز پنجشنبه اعلام کرد: «بسیار جای تاسف است که ایالات متحده با رفتارهای دمدمی‌مزاج خود تنش‌ها را افزایش داده و یک جنگ تجاری را دامن زده است. ایالات متحده عادت کرده که در مذاکرات دست بالا را داشته باشد، اما این رویکرد در برابر چین جواب نمی‌دهد.»
قربانیان اصلی
جنگ تجاری میان آمریکا و چین مشخصا به کشاورزان آمریکایی لطمه خواهد زد، یعنی گروهی از مردم آمریکا که بخش عمده آن‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ از ترامپ حمایت کردند. در فروردین امسال چین در واکنش به افزایش تعرفه روی واردات چین و آلومینیوم، از افزایش ۲۵درصدی واردات گوشت از آمریکا و افزایش ۱۵درصدی واردات میوه‌جات و خشکبار از ایالات متحده آمریکا خبر داد. این در حالی است که هفته گذشته چین از افزایش دوباره تعرفه روی واردات گوشت خبر داد که در مجموع افزایش ۷۱درصدی را برای صادرکنندگان آمریکایی به همراه خواهد داشت. گروه خودروسازی دایملر در آخرین ساعات روز چهارشنبه اعلام کرد که تعرفه‌های واردات روی کالاهای صادر شده از ایالات متحده به چین، به فروش خودروهای مرسدس-بنز آسیب خواهد رساند و میزان سودآوری پیش از کسر بهره و مالیات این شرکت را کاهش خواهد داد. این خودروساز لوکس آلمانی تنها یکی از کمپانی‌های بین‌المللی است که تنش‌های تجاری اخیر را عامل اصلی کاهش درآمد سالانه پیش از کسر مالیات خود معرفی کرده است. مورگان استنلی، تحلیل‌گر اقتصادی در همین راستا می‌گوید: «به باور ما دایلمر تنها سازنده قطعات اصلی نیست که با کاهش سودآوری مواجه است و سایر تولیدکنندگان نیز در اندازه‌های مختلف با مشکلاتی مشابه طرف هستند.»

سرآغاز یک بحران جهانی
ب‌ام‌و رقیب آلمانی دایلمر نیز که مدل‌های شاسی‌بلند را از ایالات متحده به اروپا و چین صادر می‌کند، اعلام کرده است سودآوری‌اش برای سال جاری تغییری نخواهد داشت، اما این مساله تا حد زیادی به این بستگی دارد که شرایط سیاسی در سطح جهان بدون تغییر باقی بماند. ب‌ام‌و روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در چارچوب بحث‌های حاضر در خصوص افزایش تعرفه‌ها بر تجارت جهانی، کمپانی ب‌ام‌و در حال ارزیابی سناریوهای مختلف و گزینه‌های راهبردی احتمالی است.» به باور تحلیل‌گران موسسه اورکور ISI کاهش صادرات مدل‌های شاسی‌بلند دایملر تولید شده در آلاباما به ضرر ۲۸۹ میلیون یورویی برای این گروه خودروساز منجر خواهد شد. در حالی‌که ایالات متحده و چین هنوز تعرفه‌های جدید را اعمال نکرده‌اند، اما دایملر اعلام کرده که انتظار عملی شدن آن را دارد و همچنین گفته مشتریان این شرکت قادر نخواهند بود هزینه‌های تحمیلی این تعرفه‌ها را برایش جبران کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 57 = 66