رپورتاژ

معرفی سنگ انیدریت

سنگ انیدریت خالص (که به اشتباه در برخی کارخانجات گچ به آن «کروم» گفته می شود) تمایل به رنگ آبی دارد ولی معمولا دارای رنگ خاکستری با لکه های متمایل به رنگ آبی است. این سنگ گچ به صورت لایه هایی به هم پیوسته قرار دارد و سخت تر از سنگ گچ معمولی می باشد که چون آب ترکیبی ندارد، در صورت پخت نیز شکل فیزیکی و ابعاد دیوار گچی از دست نخواهد داد و درصد ناخالصی را در گچ پخته شده افزایش می دهد.

رگه های سفید رنگ که گاهی بین سنگ گچ و سنگ انیدریت دیده می شوند، تغلب از گلابریت (CaSO4. Na2SO4)یا نمک گلابر (Na2SO4. 10H2O) به وجود آمده اند.

برخی از معادن سنگ گچ دارای رگه های متفاوتی هستند و به اصطلاح یک دست نیستند. در این صورت تولید کارخانجات مجاور این معادن کیفیت ثابتی نخواهد داشت که این وضعیت در نظر مشتری یک نکته منفی به حساب آمده و به علت عدم ثبات کیفیت،رفته رفته اعتماد آنها به محصول تولیده شده ی این کارخانه از بین خواهد رفت. برای حل این مشکل، این کارخانجات می توانند دپوی سنگ گچ خود را برای تولید پانل پیش ساخته ضد آب به دو قسمت تقسیم نمایند. یک قسمت سنگ گچ های با کیفیت بهتر را ذخیره نمایند و قیمت دیگر که پیشکار مقابل لودرشان می باشد را به سنگ های حمل شده ی روزانه اختصاص دهند. در این صورت در صورت پایین بودن کیفیت سنگ گچ در بعضی از روزهای خاص، می توانند قسمتی از سنگ های ذخیره شده ی با کیفیت خود را به قیف سنگ شکن انتقال داده و کاهش کیفیت سنگ گچ آن روز را برای فروش دیوار گچی جبران نمایند.

روش عای شناسایی وجود ناخالصی در سنگ گچ

جهت شناسایی کیفیت سنگ گچ و ناخالصی های موجود درآن می توان به موارد ذیل توجه نمود:

۱ – بالا رفتن خود به خودی حرارت کوره ی لوبرن: یکی از نشانه های وجود ناخالصی در سنگ گچ، بالا رفتن خود به خودی حرارت کوره ی مواد نرم (در کارخانجات دارای سیستم هایبرن-لوبرن)است. علت این افزایش حرارت این است که ناخالصی های موجود در سنگ گچ که اغلب انیدریت می باشند، آب ترکیبی ای جهت بخار شدن و سرد کردن جداره ی کوره ندارد. در نتیجه دمای جداره ی کوره افزایش می یابد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85 − 81 =