رپورتاژ

سیستم صوتی DTS چیست؟

یکی از صنعت های مهم در دنیای تکنولوژی, که در تمامی دستگاه هایی که به عنوان وسایل ارتباطی با انسان ها تعبیه شده است, صنعت صوت و صدا یا به بیان ساده تر سیستم های صوتی می باشد. سیستم های صوتی در دستگاه های ارتباط جمعی مانند تلویزیون, رادیو, موبایل, میکروفون, سیستم ها صوتی خانگی و…وظیفه انتقال امواج صوتی از دستگاه فرستنده به دستگاه گیرنده را دارد . در سیستم ها صوتی گیرنده گوش انسان است که باید امواج صوتی در آستانه صوتی گوش انسان باشد تا بتوان آن امواج را دریافت کرد و بطور واضح شنید. اما فرستنده تمامی دستگاه هایی است که این امواج صوتی را تولید میکند. یکی از استاندارد های صوتی, تکنولوژی DTS است.در سال ۱۹۹۳ یک فناوری جدید صوتی توسط شرکت Digital Theater Systems به جهان تکنولوژی عرضه گشت که با نام اختصاری DTS معرفی شد. ابتدا این صنعت در سینما ها مورد استفاده قرار گرفت. از کمپانی هایی که این فناوری را در محصولات خود مورد استفاده قرار داده است شرکت ال جی می باشد این فناوری در ال ای دی ال جی به بهترین نحو بکار رفته است .

DTS چگونه عمل میکنند؟

این تکنولوژی متعلق به آمریکاست  و یکی از مهم ترین رقیب های سیستم صوتی دالبی به شمار می آید. مهم ترین نشان تجاری این شرکتDTS-HD Master Audio: 7.1  است. این تکنولوژی از فناوری چند کاناله استفاده میکند. به واقع میتواند در ۶ کانال متفاوت پخش کند. این تکنولوژی با کد گذاری عمل میکند یعنی اطلاعات و صدای ضبط شده را کد گذاری میکند در نتیجه برای تولید و پخش صدا لازم است دیکود شود. با وجود دیکد شدن صدا , با کیفیت بالایی صدا را پخش میکند. زمانی که صدایی در سینما بخواهد پخش شود نیاز به سیستم ۶ کاناله دارد اما با ورود  فناوری DTS صدا و تصویر هر دو بطور همزمان بر روی لایه های جداگانه دیسک قرار میگیرند و در نتیجه صدا رمز گذاری خواهد شد. این فناوری صدای دیجیتال بر اساس فشرده سازی عمل میکند. در بین شرکت های تولید کننده سیستم های صوتی شرکت ال جی که احترام خاصی به سلیقه مشتریان خود قائل است, از این سیستم صوتی در سیتم صوتی ال جی و نیز در تلویزیون های ال جی بکار برده است.

مزیت های DTS

  • با دیکود کردن هیچ گونه افت کیفیتی از صدا نخواهیم شنید.
  • صدا و تصویر بطور همزمان بر روی یک دیسک قرار میگیرند.
  • دارای حجم بیت ریت Variable Bit Rate) ) متغییر است.
  • دارای صداگذاری جداگانه کانال میباشد. low frequency effect مشهور است که به اختصار LFE میگویند. در کانال LFE صداگذاری بطور مجزا صورت میگیرد, سپس صدای با کیفیت بالاتر را به گوش ما میرساند همینطور در افکت های لحظه ایی صدای ویرانگر را میشنویم. صدا بردار در فرمت سیستم صوتی DTS میتواند فرکانس کانال LFE را تنظیم نماید و در صحنه هایی که نیاز به باس کمتر یا بیشتر است را کنترل کند بدون آن که به دیگر کانال های صوتی لطمه ایی وارد شود.
  • در فرمت های  DVDو Blue-Ray بهترین اجرا از استاندارد DTS میتوانیم نظاره گر باشیم.

انواع مختلف DTS

  • DTS Digital Surround: 5.1 حداکثر صدای کانال در حالت ۱٫۵ مگا بیت در ثانیه است.
  • DTS-HD High Resolution: 7.1 حداکثر صدای کانال در حالت ۶ مگا بیت در ثانیه است.
  • DTS-HD Master Audio: 7.1 حداکثر صدای کانال در حالت ۲۴٫۵ مگا بیت در ثانیه است. اگر محدودیت حافظه نباشد امکان کد کردن هر تعداد کانال صوتی با آن امکان پذیر است.

استاندارد جدید از DTS

طراحان DTS توانسته اند یک استاندارد دیگر برای تکنولوژی DTS معرفی کنند که در این استاندارد تحولی در سیستم های ارسال صدا به وجود آورده اند. این شرکت پروتکلی بنام Play-Fi DTS معرفی کرده است که به منظور انتقال صدا به صورت بی سیم از تلویزیون ها صورت گیرد. در ایجاد یک جریان صوتی در تلویزیون ها باید از کابل کشی استفاده شود تا انتقال صوت صورت گیرد که این کار کمی دشوار و پیچیده است. خوشبختانه این استاندارد جدید صوتی قادر است صدا را بصورت بی سیم از تلویزیون به سینما و پخش کننده های صوتی ارسال کند. پروتکل Play-Fi DTS قادر است به چندین اسپیکر وصل شود بدون آنکه هیچ گونه اختلالی در هماهنگ سازی تصاویر و صدا ایجاد کند. به بیان ساده تر تاخیر در صدا در این سیستم بسیار کم بوده. خوشبختانه این استاندارد در حال افزایش و توسعه است بطوریکه ۲۰۰ دستگاه اسپیکر مجهز به Play-Fi DTS می باشد.

شرکت ال جی امروزه یکی از شرکت های تولید کننده سیستم های صوتی هست که از این فرمت در سیستم های صوتی خود استفاده میکند شما میتوانید در هنگام خرید تلویزیون ال جی خود توجه داشته باشید که از این فرمت برخوردار باشد تا لذت شنیدن صدا به گوش شما دو چندان شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

97 − 95 =