بررسی خودرو

تست و آزمایش رانندگی با مکلارن ۷۲۰S مدل ۲۰۱۸

در قسمت عقب مک لارن ۷۲۰s یک پیشرانه V-8 توئین توربو به حجم ۴ لیتر، جا خوش کرده است. این پیشرانه نسخه افزایش حجم یافته موتور ۳٫۸ لیتری TT مکلارن است که از زمان معرفی مدل MP4-12C، در بسیاری از خودروهای این شرکت به کار گرفته شده است. گفته شده که توان خروجی این پیشرانه معادل ۷۱۱ اسب بخار و گشتاور حاصل از آن نیز برابر ۷۷۰ نیوتن متر است.

حداکثر گشتاور پیشرانه در بازه ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه و ماکزیمم قدرت مکلارن ۷۲۰ S نیز از دور موتور ۷۰۰۰ rpm در اختیار راننده قرار می‌گیرد. به دلیل استفاده از فیبر کربن در ساختار مکلارن ۷۲۰s، این خودرو نسبت به بسیاری از رقبای همرده سبک وزن تر است. در صورت قرار دادن این اتومبیل بر روی کفه ترازو، به وزنه ای معادل ۱۴۳۶٫۵ کیلوگرم نیاز دارید تا دو لبه ترازو را هم تراز نمایید. برای مقایسه می‌شود به دو اتومبیل فراری ۴۸۸GTB با وزن ۱۵۴۷٫۶ کیلوگرم و لامبورگینی اوراکان با سنگینی ۱۵۵۱ کیلوگرمی اشاره نمود. ساختار کابین مکلارن ۷۲۰ S موسوم به ‘مونوکیج’  از جنس فیبر کربن ساخته شده  است.

در شتابگیری ۰ تا ۹۶km/h، مکلارن ۷۲۰s بر روی سکوی سوم برندگان رقابت پرشتاب ترین های ما جای گرفت. رتبه اول این رقابت با رکورد ۲٫۳ ثانیه به تسلا P100D Ludicrous Plus رسید. مدال نقره این رقابت به طور مشترک، به دو خودروی پورشه ۹۱۸ اسپایدر و فراری لافراری که موفق به ثبت زمان ۲٫۴ ثانیه شده بودند، رسید. پورشه ۹۱۱ توربو اس و مکلارن ۷۲۰ s نیز با ثبت زمان ۲٫۵ ثانیه باهم به جایگاه سوم نائل شدند. همچنین مکلارن ۷۲۰ s ظرف مدت ۵٫۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۶۰ کیلومتربرساعت رسیده و ۳٫۵ ثانیه دیگر زمان نیاز خواهد داشت تا دوباره به حالت ایستایی و توقف کامل برسد.

نتایج ثبت شده در تست یک چهارم مایل نیز نشان از کارایی بالای مکلارن ۷۲۰ s دارد و نام آن را در رتبه‌های بالای جدول قرار داده است. ۷۲۰ این آزمایش را در مدت ۱۰٫۱ ثانیه و با حداکثر سرعت ۲۲۷٫۷۲ کیلومتر بر ساعت به پایان رسانده و در مقام مقایسه، پورشه ۹۱۸ اسپایدر در ۱۰ ثانیه و با سرعت ۲۳۳٫۷ این تست را به پایان برده است. به منظور تاکید بیشتر بر این موضوع که مکلارن ۷۲۰ چقدر سریع است، بهتر است بدانید که بوگاتی ویرون این تست را با ثبت رکورد ۱۰٫۴ ثانیه و ۲۲۵٫۱۶ کیلومتربرساعت به انجام رسانیده است. بنابراین، بله! مکلارن ۷۲۰ s از بوگاتی ویرون سریعتر است.

در ترمزگیری، اگرچه مکلارن عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته اما جزء برترین‌ها نیست. مسافت مورد نیاز برای توقف این خودرو از سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت معادل ۲۸٫۳۵ متر است و این درحالیست که دوج وایپر ACR، تنها به ۲۶٫۵۱ متر جاده برای توقف کامل از سرعت ۹۶ کیلومتربرساعت احتیاج خواهد داشت. در تست شتاب جانبی در پیست ۸ شکل، مکلارن ۷۲۰s نمره دوم کلاس و جایگاه سوم را به دست آورده است.

کوروت Z06 Z07  و پورشه ۹۱۸ اسپایدر با ۱٫۰۶ جی رتبه اول را کسب نموده و مکلارن ۷۲۰s با اختلاف ۰٫۰۱ در جایگاه بعدی قرار گرفته است. نهایت شتاب جانبی این خودرو ۱٫۰۹جی بوده و بیشترین چسبندگی را در مقایسه با حریفان نسبت به سطح جاده از خود نشان می‌دهد. همچنین مکلارن مسیر ۸ شکل را در زمان ۲۲٫۳ ثانیه به پایان رسانده و بعد از پورشه ۹۱۸ اسپایدر با رکورد ۲۲٫۲، مقام دوم را از این حیث به خود اختصاص داده است. پس از انجام آزمایش های فوق وارد بزرگراه شدیم و در یک مسیر صد کیلومتری، به رانندگی با این ابرخودروی زیبای انگلیسی پرداختیم. شتاب گیری در بزرگراه فوق العاده سریع انجام می‌گیرد و ترمزها با کوچکترین اشاره شما، برای انجام وظیفه حاضر خواهند بود.

سیستم تعلیق مکلارن ۷۲۰ S نیز به واسطه تغییرات در سامانه هیدرولیک دستخوش تحول شده و هم اینک ارتباط میان پردازشگر خودرو با کمک فنرهای تغییرپذیر، از شتاب سنج ها و سایر گجتهای پیشرفته، گسترش یافته است.

در سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت ، زندگی آغاز می‌شود و در سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت رنگ واقعیت به خود می‌گیرد و در سرعت‌های بالاتر، کم کم هر آنچه که در دو طرف مسیر است به صورت مبهم درآمده و با افزایش سرعت، جاده به حالت تونلی مملو از اجسام مبهم در خواهد آمد. ترمزها بی نقص هستند، فرمانپذیری شگفت انگیز است و هندلینگ خودرو برای جاده‌های عمومی کاملا مناسب است. آن طور که به نظر می‌رسد، مکلارن ۷۲۰ s هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست و احتمالا تنها با داشتن آرزوی مرگ می‌توانید پی به محدودیت‌های آن ببرید. در پایان به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که مکلارن ۷۲۰s با بهای ۲۸۸,۸۴۵ دلاری برای نسخه پایه، یکی از بهترین و ارزانترین اَبَر خودروهای موجود در بازار است. هرکس قصد خرید آن را دارد، قطعا گزینه درست را انتخاب نموده و ما از تصمیمش کاملا حمایت خواهیم نمود.

تاریخ انتشار اصلی : ۲۰۱۹-۰۴-۲۶ ۱۰:۴۸:۴۱

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

94 − 87 =