بررسی خودرو

بررسی کامل هیوندای آزرا ۲۰۱۸

هیوندای آزرا یکی از مشهورترین محصولات کمپانی هیوندای کره جنوبی در کشور ماست که نخستین بار، نسل چهارم آن موفق شد تا مجوز ورود به ایران را کسب نماید. این سدان نسبتا بزرگ محبوبیت نسبتا بالایی در میان مشتریان ایرانی برای خود کسب نمود و پس از آن، نسل پنجم آزرا موسوم به گرنجور با طراحی کاملا متحول شده، چشمها را بیش از پیش نوازش داد. با اعمال محدودیت بر ورود خودروهای دارای پیشرانه با حجم بیش از ۲۵۰۰ سی سی، ورود گرنجور به کشور ممنوع شد تا اینکه خبر ورود نسل ششم از این مدل محبوب به کشور، نقل محافل خودرویی شد.

طراحی ظاهری هیوندای آزرا ۲۰۱۸

با توجه به جدیدترین تصاویر ارائه شده نسل ششم هیوندای آزرا ، میتوان فهمید که زبان طراحی محصولات برند لوکس هیوندای، یعنی جنسیس پیروی می‌نماید، از سال ۲۰۱۷ در دسترس همگان قرار گرفت. این خودرو که در سگمنت سدان میان سایز جای می‌گیرد، دارای بدنه ای به طول ۴.۹۳۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۶۵ میلیمتر، ارتفاعی برابر ۱.۴۷۰ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز ۲.۸۴۵ میلیمتر است. با توجه به چراغ‌های بزرگ در جلو، جلوپنجره بزرگ با چهار خط موازی، شیب ملایم خط سقفی در عقب و چراغ‌های یک تکه در پشت خودرو، طراحی ظاهری آزرا کاملا زیبا جلوه می‌نماید.

طراحی کابین هیوندای آزرا ۲۰۱۸

کابین هیوندای آزرا ۲۰۱۸ همانطور که از تصاویر پیداست دارای فضای کافی بوده و از متریال مناسب در ساخت آن بهره گرفته شده است. طراحی داشبورد مشابه برخی از دیگر محصولات جدید هیوندای بوده و نسبتا مدرن و امروزی به نظر می‌رسد. غربیلک فرمان اگرچه چندان زیبا نیست اما کارایی مناسبی دارد. صفحه نمایشگر لمسی هشت اینچی، از طریق خطی شیبدار در وسط و بالای  داشبورد هیوندای آزرا ۲۰۱۸ تعبیه شده که دسترسی به آن را آسان می‌نماید و در قسمت تحتانی نمایشگر، دریچه‌های سیستم تهویه به خودنمایی مشغول هستند.

امکانات هیوندای آزرا ۲۰۱۸

از جمله امکانات هیوندای آزرا ۲۰۱۸ رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با تنظیمات دوگانه، مه شکن LED، غربیلک فرمان الکتریکی پوشیده از چرم، صندلی‌های چرمی، قابلیت تنظیم ۱۲ حالته برای صندلی راننده به صورت برقی، صندلی‌های جلو مجهز به گرمکن و سردکن، آینه‌های جانبی جمع شونده به صورت الکتریکی، ورود بدون نیاز به کلید، پورت USB، دوربین دید عقب، صفحه نمایشگر لمسی هشت اینچی، مسیریاب ماهواره‌ای، سیستم صوتی مارک اینفینیتی با ۱۴ بلندگو و کروز کنترل. همچنین نسخه لیمیتد نیز برای هیوندای آزرا ۲۰۱۸ ارائه شده که علاوه بر تجهیزات استاندارد، به امکاناتی همچون: رینگ‌های آلیاژی ۱۹ اینچی، حسگر پارک عقب، چراغ‌های جلو مجهز به لامپ زنون، نوربالای خودکار، سقف پانوراما، سامانه هشدار برخورد از جلو، هشدار انحراف از مسیر، کروز کنترل تطبیق پذیر و دوربین ۳۶۰ درجه، مجهز شده است.

پیشرانه و مشخصات فنی هیوندای آزرا ۲۰۱۸

پیشرانه نوع اول هیوندای آزرا ۲۰۱۸

قلب تپنده درون سینه نسل جدید هیوندای آزرا به چهار نوع مختلف تقسیم می‌شود که کوچکترین آنها، پیشرانه ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر بنزینی به قدرت ۱۸۷ اسب بخار و گشتاور ۲۴۱ نیوتن-متر است.

طبق صحبت‌های مسئولین شرکت کرمان موتور ، نسخه ورودی هیوندای آزرا ۲۰۱۸ به کشور نیز به همین پیشرانه مجهز خواهد بود. این پیشرانه با یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک همراه شده تا نیروی تولیدی را به سمت چرخ‌های جلو گسیل نماید. حداکثر سرعت این نسخه معادل ۲۱۳ کیلومتربرساعت و شتاب صفر تا صد آن برابر ۹٫۷ ثانیه اعلام شده است. مصرف سوخت ترکیبی این نسخه، معادل ۸٫۳ لیتر بر صد کیلومتر است.

جدول مشخصات فنی هیوندای آزرا ۲۰۱۸

مشخصات فنی هیوندای آزرا 2018
 مدل هیوندای آزرا ۲۰۱۸
 پیشرانه ۴ سیلندر خطی تنفس طبیعی
 حجم موتور ۲٫۴ لیتری
 حداکثر قدرت ۱۸۷ اسب بخار
 حداکثر گشتاور ۲۴۱ نیوتون متر
 شتاب رسمی ۹/۷ ثانیه
 مصرف سوخت ترکیبی ۸/۳ لیتر در هر صد کیلومتر
وزن ۱۵۵۰ کیلوگرم
قیمت احتمالی ۳۰۰ میلیون تومان

پیشرانه نوع دوم هیوندای آزرا ۲۰۱۸

پیشرانه دیگری که در جبهه هیوندای آزرا ۲۰۱۸ به انجام وظیفه فرا خوانده شده، موتور ۳ لیتری با توان خروجی ۲۴۷ اسب بخار و گشتاور ۲۸۴ نیوتن-متر است. هیوندای آزرا ۲۰۱۷ با استفاده از این پیشرانه شش سیلندر قادر است تا ظرف مدت ۸٫۴ ثانیه از حالت سکون به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت دست یابد. برای طی مسافت صد کیلومتر با هیوندای آزرا ۲۰۱۸ ، به حداقل ۷٫۲ لیتر بنزین نیاز دارید و اگر پدال گاز را تا انتها بفشارید، به حداکثر سرعت ۲۲۲ کیلومتربرساعت نائل خواهید شد. سامانه انتقال نیرو در این مدل به گیربکس اتوماتیک شش سرعته مجهز شده و نیروی پیشرانه را به چرخ‌های جلو انتقال می‌دهد.

پیشرانه نوع سوم هیوندای آزرا ۲۰۱۸

موتور دیگری که در نسل ششم هیوندای آزرا به کار گرفته می‌شود، نسخه تزریق مستقیم( GDi ) همین پیشرانه ۳ لیتری است که همراه با جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک، نیرویی معادل ۲۵۷ اسب بخار و گشتاور ۳۰۴ نیوتن-متری را به چرخ‌های جلو منتقل می‌نمایند. مصرف سوخت ترکیبی این نسخه برابر ۸٫۹ لیتر بر صد کیلومتر است و قادر است تا به حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتربرساعت برسد. همچنین هیوندای آزرا ۲۰۱۸ قادر است ظرف مدت ۷٫۹ ثانیه از حالت توقف کامل به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت دست یابد.

پیشرانه نوع چهارم هیوندای آزرا ۲۰۱۸

و اما قدرتمندترین پیشرانه‌ای که برای هیوندای آزرا ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده، یک موتور شش سیلندر خورجینی است که حجمی معادل ۳٫۵ لیتر داشته و قادر است تا قدرتی برابر با ۲۸۶ اسب بخار و گشتاور ۳۳۸ نیوتن-متر را تولید نموده و ظرف مدت ۷٫۴ ثانیه به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت دست یابد. مصرف سوخت سیکل ترکیبی این نسخه برابر با ۱۰٫۷ لیتر برصد کیلومتر است و گیربکس هشت سرعته اتوماتیک، وظیفه انتقال نیرو به چرخ‌های جلو را برعهده گرفته است.

 کلام آخر در خصوص هیوندای آزرا ۲۰۱۸

در پایان بایستی شرکت کرمان موتور را به خاطر تصمیم به عرضه خودروی هیوندای آزرا نسل جدید تحسین نموده و منتظر رونمایی از آن بمانیم. امیدواریم تا با یک قیمت گذاری منطقی، شاهد بازگشت آزرا به روزهای اوج خود در بازار کشورمان باشیم.

تاریخ انتشار اصلی : ۲۰۱۹-۰۴-۲۶ ۱۰:۴۹:۲۱

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

90 − = 87